Soovitused ohutuks sõitmiseks talvel

Järgnevalt 5 soovitust, mida iga juht talvel sõites võiks teada.

Talvised  ja muutlikud olud võivad raskendada autoga sõitmist. Talvisel ajal (novembrist märtsini) on peamiseks liiklusõnnetuse põhjustajaks - lumi, tuisk ja jää. Sellepärast mõtlesid Longo Estonia esindajad ja eksperdid välja 5 tähtsat nõuannet, mis aitaksid Teil talvel turvaliselt liigelda.

1# Valige vastav sõidukiirus ja pikivahe

Teeoludele vastav sõidukiiruse ja pikivahe hoidmine on talvel määrava tähtsusega. Õigesti valitud kiirus ja pikivahe vähendab avarii riski ja aitab Teil õigeaegselt reageerida ohtlikele olukordadele nagu näiteks libedus, tugev lumesadu ning ebatasasused teel, mis jäävad lumekatte alla.

2# Ole teadlik, et ka liiga aeglane sõitmine võib tekitada ohtlike situatsioone

Otseloomulikult ei soovita me Teil hakata kihutama, mis on kõige ohtlikum tegevus autoroolis talvel. Samas tasuks teada, et  ka liiklemine ülemäära aeglaselt võib suurendada avarii riski.

Möödasõitu tehakse üldjuhul sõidukitest, mis sõidavad liiga aeglaselt.  Kui juht märkab, et temast möödub juba mitmeid autosid, on soovitav korrigeerida oma sõidukiirust ja liituda liiklusvooluga.

3# Kontrolli sõiduki rehvid ja aku üle

Kui valmistate autot ette talveks, siis kindlasti vaadake, et Teil oleks korralikud talverehvid ning õige rõhk rehvides. Samuti vaadake üle, et aku oleks korras ja laetud.

Vale rehvirõhu tõttu on halevm haarduvus ning seetõttu suureneb rehvi purunemise tõenäosus. On tähtis ka meeles pidada, et talvel temperatuuri langemisel langeb ka rõhk rehvides. Talvel on soovitav kontrollida rehvirõhku igal nädalal. Vale rehvirõhk on üks põhilistest avariide põhjustajatest.

Madalad temperatuurid mõjutavad ka sõiduki aku tööd. Kontrollige kindlasti akut enne külma tulekut ja olge kindlad, et aku oleks talve saabumisel heas korras. Seejuures külmadel hommikutel peaks laskma ka akul üles soojeneda.

Samuti soovitame vahetada autol kojamehed ja täita aknapesuvedeliku paak kasutades talvist aknapesuvedelikku.

4# Reguleeri auto tuled

Talv on pimedaim aeg aastas, mistõttu on väga tähtis reguleerida sõiduki tuled. Tulevihude reguleerimisega olge tähelepanelikud, et need ei  hakkaks segama vastutulevaid autosid. Kindlasti tuleks üle vaadata ka udutuled, kuna neid on hea kasutada paksu lumesaju ajal.

5# Alati ole ohtlikes olukordades valmis reageerima

Enne talve saabumist on soovituslik auto juhtidel (eriti algajal juhil) õppida toime tulema jäiste teeoludega. Selleks on meil Eestis ka olemas spetsiaalsed libeda rajad ja instruktorid.

 

Mõnusat ja turvalist sõitu lumistel teedel!

Juhul kui vajate mis tahes etapis abi, ärge kõhelge ja võtke meiega ühendus!